Od 1 lipca 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadza wiele ułatwień dla inwestorów, czyli deweloperów, spółdzielni, a także osób fizycznych budujących przede wszystkim dom jednorodzinny.
W szczególności zniesiono obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę wolno stojącego domu jednorodzinnego, którego oddziaływanie ogranicza się do obszaru inwestycji (czyli poza możliwością oddziaływania na obszar sąsiada, w szczególności poza tzw. linijką słońca). Od dzisiaj można będzie wybrać formę zgłoszenia. Jeśli inwestycja nie wypełnia przesłane zgłoszenia organ administracji architektonicznej zastosuje sprzeciw. Jeśli natomiast w ciągu 30 dni organ nie wyda sprzeciwu, inwestor będzie mógł odebrać ostemplowany projekt budowlany i (po dopełnieniu odpowiednich formalność związanych z powołaniem kierownika budowy, prowadzeniem dziennika budowy i zgłoszeniem robót w nadzorze budowlanych) będzie mógł rozpocząć roboty.
Nowe przepisy wymieniają szereg nowych obiektów, których budowa wymagać będzie jedynie zgłoszenia. Ponadto odnośnie części obiektów i robót nie będzie trzeba przedkładać projektu budowlanego. Poszerzono także katalog inwestycji, których realizacja nie wymaga ani zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.
Zobacz komentarze (1)
Wydaje mi się, że znosząc "pozwolenie" wnieśli boczkiem coś innego, co się po prostu inaczej nazywa, ale działa na bardzo podobnej zasadzie.